Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /nfsmnt/hosting1_2/2/2/22faefc2-42a2-42e8-9065-5fa3aa24e616/plavba.sk/web/amsterdam/cake/bootstrap.php on line 47
Úvodné slovo kapitána


   

Úvodné slovo kapitána

Napísal Milan, 2009-10-01 14:11:33

Niekoľko rokov dozadu som mal to štastie byť v Benátkach.
Miesto, ktoré každého chytí za srdce. Bol som tam dokonca v čase karnevalu, najväčšej mestskej udalosti.

Benátky boli úžasné, historické, romantické a predsa sa nikdy nevyrovnali neskoršej návšteve Amsterdamu, ktorú som absolvoval v sychravom počasí... ... a predsa, z Amsterdamu - Benátiek severu som cítil niečo viac.

To nebolo mesto tak urputne tažiace zo svojej histórie a kanálov a následne turistického ruchu. Bolo to štandardné veľkomesto, ktorého voda a kanály sa stali jeho prirodzenou súčasťou. Vidieť plné kanály všemožných farebných hausboatov a cítiť ako má ten reálny život blízko k vode, povedľa ktorej prúdia milióny bicyklov, množstva ľudí a aút bolo jednoducho vzrušujúce. Večer je možné zaspávať na terase svojho hausboatu, či v súkromí vlastnej lode priamo v centre veľkomesta, kde je život jednoducho akýsi iný.

Vtedy ma prvý krát prepadla myšlienka, že raz sa tu chcem vrátiť, avšak už nie suchou nohou. Chcem byť chvíľku súčasťou tohto vodného sveta. Predstava, ako sa pomaly plavím po týchto mestských kanáloch a vidím svet z inej strany. Do dnes si viem tento obraz reálne vybaviť.

O niekoľko rokov neskôr som v jachtárskom časopise čítal o veľkom medzinárodnom festivale AMSTERDAM SAIL, stretnutí rôznych typov lodí z celého sveta, ktorý sa koná len raz za 5 rokov. Bolo by úžasné v deň otváracieho ceremoniálu byť medzi týmito loďami a plaviť sa po boku repliky plachetnice, ktorá objavila Ameriku, či po boku armádnej ponorky. Bolo by úžasné byť tam ako slovák, pre mnoho prímorských štátov jednoducho "suchozemec".

Moja predstava sa čím ďalej tým viac stávala reálnejšou.

V roku 2009 sa mala dostavať moja druhá loď (ak počítame len tie väčšie :), ktorá by túto plavbu bola schopná zvládnuť. Mali sme rok na jej testovanie a v roku 2010 bol hlavný plán AMSTERDAM SAIL. Loď a posádka už bolo jediné, čo chýbalo k splneniu tohto sna. Bohužial sled udalostí moje plány zmaril a loď sa nakoniec prvý krát dostala na vodu až koncom leta 2009 aj to len na jednu skúšobnú plavbu. Tým sa začali mnohé komplikácie, no príprava na plavbu stále prebieha.

Príspevky ku článku Úvodné slovo kapitána


Aktuálna pozícia:
Aktualizovaná priebežne z GPS tracklogu (cca raz za deň)

Najnovšia fotka:

Články po dňoch:

Články od:
 
© Tomco.sk