Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /nfsmnt/hosting1_2/2/2/22faefc2-42a2-42e8-9065-5fa3aa24e616/plavba.sk/web/amsterdam/cake/bootstrap.php on line 47
-13. deň našej plavby do Amsterdamu






   

-13. deň našej plavby

Labe vyschlo

Napísal milan, 2010-07-23 08:50:17

800km z našej cesty sa má odohrávať na rieke Labe a tá doslovne vyschla. Po vlne horúčav kleslo Labe v niektorých miestach, ktorými sa budeme plaviť až na cca 60cm. Súčasné stavy vody sú podľa Pavla Jansa z dispečinku Povodia Labe najnižšie od vzniku Vltavskej kaskády, t.j. od päťdesiatych rokov. Po tom ako sa najprv pokazilo auto, ktoré malo ťahať loď k Labe, čomu som ani samostatný článok nevenoval, neskôr sa pokazila loď a medzitým sa udialo mnoho ďalších zaujímavostí by sme asi nemali byť prekvapení, źe v čase nášho výletu voda v Labe klesne na 60 ročné minimum. Labe pritom ešte pred mesiacom malo v týchto miestach hladinu o 4 a pol metra vyššie.

V Dečíne sa vynoril tzv. "hladový kameň". V minulosti na neho ľudia vytesávali značky a nápisy varujúce pred ťažkým obdobím. Vynorenie kameňa bolo symbolom sucha, neúrody a tiež straty práce pre lodníkov. Najstarší čitateľný nápis je z roku 1616. K najznámejším patrí nemecký "Wenn du mich siehst, dann weine - Keď ma uvidíš zaplač" a český nápis, ktorý nechal v období prvej republiky vytesať predajca vodných čerpadiel: "Neplač holka, nenaříkej, když je sucho, pole stříkej".

Naozaj sa nám to krásne graduje a mám pocit, že už som sa na túto hru aj naladil. Už si tie všetky problémy a prekážky začínam užívať a v mnohých prekážkach zaćínam vidieť plusy... Tak napr. porucha lode bola taká, že ak by sa nestala teraz, určite by sa stala v prvých kilometroch na Labe. Inými slovami, som rád, že sa loď pokazila (práve teraz a nie až potom).

Zamýšľam sa nad tým, či má toľko sily, predsavzatia, či optimizmu aj posádka, či sa celá cesta nezruší, keď to aktuálne vyzerá tak, že polovica cesty je technicky nezrealizovateľná... Oproti pôvodným veľkolepým plánom sa toho asi mnoho zmení, aj keď ešte nič nie je stratené.

Keďže sme Labe mali prekonávať v rýchlosti asi 40km/h, je pre nás bezpečná minimálne 2,5m hlboká voda. Plaviť sa v 60cm vode znamená plaviť sa rýchlosťou cca 7km/h a občas sa i tak šúchať o zem. Ak by sme Labe touto rýchlosťou mali splaviť v požadovanom termíne, mali sme už pred týždňom byť na vode, lebo cesta po Labe by nám trvala tri týždne oproti plánovanému týždňu.

Už teraz v hlave rozmýšľam nad alternatívnymi možnosťami, lebo podľa informácií, ktoré mám (o.i. dlhodobá predpoveď počasia) sa situácia do nášho vyplávania nezlepší...

<< Novšie
|
Staršie >>
Aktuálna pozícia:
Aktualizovaná priebežne z GPS tracklogu (cca raz za deň)

Najnovšia fotka:

Články po dňoch:

Články od:
 
© Tomco.sk