Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /nfsmnt/hosting1_2/2/2/22faefc2-42a2-42e8-9065-5fa3aa24e616/plavba.sk/web/amsterdam/cake/bootstrap.php on line 47
7. deň našej plavby do Amsterdamu


   

7. deň našej plavby

Ems Jade kanál

Napísal milan, 2010-08-12 17:29:37

Už v noci sa tak rozpršalo, že som radšej behal skontrolovať, či moje príkazy, že matrace sa majú v noci kvôli možnému dažďu zbaliť boli dostatočne vypočuté.
Neboli. Ráno zachraňujem matrace počas dažďa a spím vonku v kokpite a priebežne kontrolujem stav vytopenia. Samozrejme to nie je zďaleka také zlé. Ja si to spanie vonku užívam.
Neskôr sa však zobudiť do dažďa, fungovať v ňom na mokrej lodi nie je vôbec príjemné.
Po rannom nákupe vyrážame ešte na lodnú rýchloobhliadku Wilhelmshavenu a už si to valíme smerom na Ems Jade kanál.
Ďaleko sme nedošli. Zastavil nás most s nízkou podjazdnou výškou. Trochu stresu, prvé manévrovanie na mieste a o chvíľu prvý nezabudnuteľný pohľad. Kvôli nám sa otáča velikánsky most. Pomaly vstupujeme do tenučkého kanálu, kde nás postupne čaká 42 mostov z toho je až 27 otáčacích, alebo dvíhacích.
Je vzrušujúce pozorovať ako pribehne človiečik, zastaví celú premávku a kvôli nám otvorí most. Kým sa my pomaly posúvame ďalej, sadá na bicykel, či auto a už beží k ďalšiemu.
Naša prvá plavebná komora nás čakala na cca 3-ťom kilometri. Dážď a stres, čo nás čaká. Nakoniec sme to zvládli excelentne. Prejazd komorou bol veľmi jednoduchý a posádke sa to páčilo.
Takmer celý deň sme prežili na lodi, no vďaka 4-om komorám a množstvu otváracích mostov to nuda nebola. Aspoň pre mňa príjemné spestrenie, lebo tento kanál je radikálne iný ako nejaká plavba po Labe. Už na obed sa začína pomaly vyčasovať. Plavba na slniečku, alebo pri mrholení je úplne iná. Behať po celej lodi, ktorá je vpredu mokrá od dažďa, uväzovať laná, chystať fendre a podobne to je poČas dažďa pekná otrava.
Podvečer za slniečka vplávame do útulného prístavu mesta Aurich.
Večer sa ešte zoznamujeme s rôznymi zaujímavými ľuďmi v prístave. Všetci vyzerajú na dôchodcov, ktorí na staré kolená na lodiach 2x väčších rozmerov bývajú a spoznávajú krásy krajiny z vody. Kto to nezažil nepochopí...
Jeden je dokonca bývalý kapitán veľkých kontajnerových lodí. Na dôchodku sa plaví s manželkou v cca 13m dlhej obytnej lodičke so všetkým komfortom na palube.
Neskôr sa pomaly ukladáme na noc - jasnú, bezoblačnú a zimnú - pre každého, kto sa na noc nevie poriadne obliecť.


 

Nakupovanie a zásobovanie

Napísal milan, 2010-08-12 17:30:05

To je téma, o ktorej nemám takmer vôbec prehľad. Isté však je, že pasovať Žabu za hlavného financmajstra nebola chyba. Svoju ružovučkú peňaženku úpenlivo stráži vrátane obsahu v nej. Nedovolí nám nakupovať bez rozmyslu a bez toho, aby sme mali pocit, že hladujeme, či sa stravujeme nejako podpriemerne sa držíme dosť pod finančnou hranicou, ktorú sme si na stravu dohodli.
Zatiaľ sme však mali šťastie a nakupovali sme vždy v lacných obchodoch, niečo ako náš Lidl. Z môjho neodborného pohľadu, ale aj z poznámok ostatných mám pocit, že nakúpiť sa tu dá lacnejšie ako u nás aj keď včerajšie šlapanie k obchodu Aldi nás stálo nemálo úsilia. Uvidíme ako to bude v Amsterdame.
Ja sa určite stravujem nadštandardne oproti tomu, čo jem doma. Varenú stravu máme min. 2x denne a z môjho pohľadu sa stravujeme celkom pestro.
 

Ems Jade kanál druhý deň

Napísal milan, 2010-08-12 17:30:41

Peťov budík má zjavne viac trpezlivosti ako my. Po cca 5-tom opätovnom zvonení sa všetci pomaly vypratáme z lode. Vonku sa deň začína takmer bezoblačnou oblohou a už ráno na nás poriadne páli slniečko. Konečne sme sa dočkali pekného počasia. Prejazd prvou komorou, už klasicky prebieha tak, že Peťo varí raňajky. Aj keď sú v komore okrem nás dve ďalšie lode s našimi skúsenosťami už stíhame fotiť, točiť aj sa baviť s luďmi z vedľajšej lode. Loď ako taká budí všade patričnú pozornosť. "Aká je to vlajka? Takú sme tu ešte nikdy nevideli." To sú klasické hlášky "komorníkov" ako ich ja volám i bežných ľudí z iných lodí.
Slniečko pečie stále viac a viac a my pomaly vchádzame do mestečka Emden.
 

Hamburg I

Napísal zaba, 2010-08-12 18:18:44

V nedeľu večer sme prirazili Mayu v maríne v Hamburgu. Už samotný vjazd do Hamburgu bol zážitkom za všetky peniaze. Preplavili sme sa popod velikánsky most a hneď za ním sa zmenila mierka čo je veľké a čo je malé. Obrovské úväzníky rozmerov našej lode a na nich uviazané plávajúce obludy. Zrazu sme boli malá plastová biela riaditeľná plávajúca PET fľaša uprostred rušného prístavu. Vo vysielačke neustále niekto o niečo žiadal, oznamoval, prikazoval, lode sprava, zľava, zozadu a spredu. A ešte pre istotu aj Hamburgské vodné autobusy. Toto keď som videl, čo títo cowboji stvárajú s loďami 5x väčšími ako naša a plnými ľudí, pochopil som čo to znamená rušná lodná premávka. No ale podarilo sa, Milan to zvládol s istotou starého mnorského vlka - pristáli sme v marine ukážkovo, vzhľadom na to, že sme to robili po prvýkrát. Zabývali sme sa a šup ho na prieskum mesta. 
  Hamburg je zvláštny mix prístavu, veľkomesta, kanálov, historického centra, centrálneho námestia s obrovským jazerom miesto parku a jeho obyvateľov. Spolu to tvorí užasný guláš. My sme z neho ochutnalí len malinký kúsok. Ale aj tak to vo mne zanechalo úžasný dojem.
  Hneď po vylodení sa sme vyrazili do mesta, no teda ja, Peťo a Tomčo. Milan bol taký zničený z príjazdu do Hamburgu, že odmietol si obzrieť Hamburg a ostal na lodi "predýchať" zážitky z prístavu. My sme vybehli po moste z móla na pevnú zem a hor sa na poznávaciu prechádzku. S tou pevnou zemou v Hamburgu je to tiež zaujímavé. Človek totiž niekedy nevie, kedy na nej skutočne stojí. Ako prvú sme objavili akúsi vežu veľkej gotickej katedrály. Vybrali sme sa k nej. Keď sme sa k nej priblížili, niečo nám na nej nesedelo. Veža to síce bola impozantná, bohato zdobená, ale dóm akosi chýbal. bola to katedrála z ktorej sa zachovali len niektoré obvodové múry a veža. Pekné a zároveň smutné miesto pripomínajúce históriu mesta, obklopené súčasnou modernou architektúrou. Po prehliadke katedrály bez múrov sme sa vybrali hlbšie do mesta. Zjavne sme sa ocitli vo finančnom srdci Hamburgu, všade dookola to bola samá banka. Ale to sme ani netušili, ako excelentne Milan vybral marinu na prespatie v Hamburgu. Pár krát sme zabočili a ocitli sme sa na Ratshaus markete, teda na veľkom trhu ktorý je rovno pred hamburgskou radnicou. Vtedy bol síce úplne vyľudnený, ale Peťo tam objavil vhodný materiál na opravu niektorých častí lode. Ale to sme už počuli vzdialenú hudbu. Šli sme za ňou a objavili sme obrovské námestie plné ľudí, stánkov, hudobných stegeou a života.
  A tu sa začína ten pravý zážitok. To, čo sme objavili, bol totižto festival Hamburg Pride. Festival na podporu homosexualov a lesbičiek. Niečo také u nás ešte dlho neuvidíme. Ale pivo tam mali aj pre nás. Piotrovi nesieme inšpiratívny
darček. Poteší ho. Určite. Zaručene. Takže sme sa prešli po tomto cirkuse hore dole, ale o desiatej bol všade schluss, takže sme sa pomaly domotkali späť do
maríny. Bránku nám totižto zatvárali o jedenástej večer a potom by sme sa dnu dostávali veľmi zaujímavo pomocou rôznych lezeckých tecchník.

  Toľko ku večeru strávenom v Hambugu. Pokračovanie zaručené.
 
  PS: Pozdravujem všetkých čo nám držia palce a čítajú.

    

<< Novšie
|
Staršie >>
Aktuálna pozícia:
Aktualizovaná priebežne z GPS tracklogu (cca raz za deň)

Najnovšia fotka:

Články po dňoch:

Články od:
 
© Tomco.sk