Plavby loďou Zemplínska Šírava
Plavby loďou Zemplínska Šírava
Cenník prenájmu lodí REZERVÁCIA LODE Porovnanie lodí
čln ŠTANDARD Všeobecné informácie o plavbe a lodiach Možné problémy pri plavbe, bezpečnosť
čln VIP Odporúčania pred nástupom do lode Obmedzenia, zákazy a prípadné pokuty
loď EXCLUSIVE Kto môže na loď a kto môže riadiť Ako riadiť loď - know how príručka

motorový čln ŠTANDARD ★

Cena
za celý čln
35 € / 2h
70 € / 4,5h
palivo v cene
záchranné vesty v cene
nie je potrebný VP

Základné pravidlá pri požičaní tohto člnu:

 • Hlavné pravidlo: Zákaz pristávať kdekoľvek inde ako v prístave PLAVBA.sk - t.j. s člnom sa môžete voziť, opaľovať, môžete kľudne zastať na vode, kúpať sa a pod., len nesmiete pristávať na brehu, alebo cudzích mólach a pontónoch (hrozí riziko nehody). S tým súvisí, že sa samozrejme nemôžete plaviť tesne pri brehu, kde je plytká voda s nebezpečiami pod vodou. Dostanete však jednoduchú mapku, s ktorou bude pre vás plavba jednoduchá a bezpečná.
  Prečítajte si viac na tému zákaz pristávať na brehu a prečo je to u našich lodí zakázané.
 • Keďže loď nie je vybavená ukazovateľom hĺbky musíte sa plaviť v dostatočnej vzdialenosti od brehu. Mapka ktorú vám dáme jasne ukazuje, v ktorých častiach je voda plytšia a kde je voda dostatočne hlboká.
 • Viac informácií o ďalších obmedzeniach a zákazoch nájdete v sekcii Obmedzenia, zákazy a prípadné pokuty.
 • Tento čln sa dá prenajať len cez deň, nie je možné si ho požičať na noc. Presné možné časy požičania nájdete v sekcii Rezervácia lode.


Motor a riadenie:

 • Čln má motor s ručným štartom. Na začiatku vám čln naštartujeme. Nemusíte mať teda starosť ako naštartovať. Motor odporúčame nevypínať. Pokiaľ stojíte stačí dať páku do neutrálu. Motor síce ďalej beží, ale vrtuľa sa netočí, kúpanie a pod. je bezpečné.
 • Riadenie je úplne jednoduché volantom. Rýchlosť sa pridáva jednoduchým zatlačením páky dopredu (čím viac, tým ide čln rýchlejšie). Pre cúvanie sa páka tlačí smerom dozadu. V strednej polohe je motor prepnutý na neutrál (motor beží, ale vrtuľa sa netočí, čln stojí). Jednoduchšie to už ani nemôže byť. Zvládne to naozaj každý.
 • Motor je ako na väčšine lodí tejto veľkosti hlučný hlavne pre vodiča, ktorý sedí vzadu. Treba s tým počítať. Používame len spaľovacie motory, na ktoré sa môžete spoľahnúť, že aj v najhorších podmienkach (silný vietor, protivlny) vás vládzu vrátiť z ktorejkoľvek časti Šíravy. Elektromotory sú síce tiché, nie sú však buď dosť silné, alebo majú krátku výdrž. To sa často v požičovniach kompenzuje menšou až naozaj veľmi malou rýchlosťou pohybu lode.


Komfort na palube

 • Už v najlacnejšom člne ponúkame nie len mäkké čalúnené sedenie, ale aj mäkkú prednú opaľovaciu časť. Chceme, aby ste si to naozaj užívali.
 • Čln je veľmi dobre koncepčne usporiadaný s úzkymi bočnými hranami a tak ponúka na svoju veľkosť naozaj veľkorysý priestor.
 • Vzhľadom na to, že je to najlacnejší a najmenší čln, chýbajú úložné priestory pre väčšiu batožinu. Musíte ju dať na zem, kde uberá priestor posádke. Čln tiež nemá žiaden stolík. Má však dva držiaky na nápoje (veľkostne 0,5l fľaša).
 • Detailnejší popis parametrov, prípadné aj vizuálne porovnanie s ďalšími loďami nájdete v sekcii Porovnanie lodí.


Bezpečnosť

 • Aj keď sa jedná o najmenšiu loď v našej ponuke, vďaka tvaru trupu má vysokú bočnú stabilitu, porovnateľnú s oveľa väčšími loďami. Nemýľte si naše lode s pramicami, alebo inými lacnými člnmi. Toto nie sú lode, ktoré by ste dokázali prevrátiť!
 • Prejazd vlnami je vzhľadom na to, že je to najmenší čln najhorší z našich lodí. To znamená, že čln bez problémov a so všetkým komfortom zvládne prejsť vlny do výšky asi 0,5m. Pri väčších vlnách je hlavnou nepríjemnosťou, že voda už môže striekať (v menšej, či väčšej miere podľa výšky vĺn) aj do lode. Loď má certifikát kategórie C na morskú príbrežnú plavbu (do 12nm od brehu) s výškou vĺn do 2m. Mnoho lodí tejto veľkosti je len v kategórii D (plavba po vnútrozemských riekach a jazerách).
 • Je potrebné si uvedomiť, že Šírava je po väčšinu času jazero bez vĺn. Plavba na tejto lodi je teda komfortná a bezpečná. Pri predpoklade len trošku horšieho počasia (búrka, vietor) však musíte počítať s tým, že lode Štandard ako prvé sťahujeme do prístavu, alebo ich pustíme na vodu len v rámci nejakých obmedzení. Realita je však taká, že sme na týchto lodiach zažili aj drastické podmienky a lode to zvládali bez problémov (len my sme boli mokrí).
© PLAVBA.sk, Zemplínska Šírava, Hôrka - Lúč, hotline: 0948 PLAVBA (0948 752822), GPS: N48°47'39.26'' 21°58'27.04'',