Plavby loďou Zemplínska Šírava
Plavby loďou Zemplínska Šírava
Cenník prenájmu lodí REZERVÁCIA LODE Porovnanie lodí
čln ŠTANDARD Všeobecné informácie o plavbe a lodiach Možné problémy pri plavbe, bezpečnosť
čln VIP Odporúčania pred nástupom do lode Obmedzenia, zákazy a prípadné pokuty
loď EXCLUSIVE Kto môže na loď a kto môže riadiť Ako riadiť loď - know how príručka

Zákaz pristávania na brehu

Všetky naše lode majú prísne zakázané pristávať na brehu.
Tým sa myslí ísť s loďou na akékoľvek pobrežie (alebo veľmi blízko brehu). To teda zahŕňa aj pristávanie na ostrovoch.
Zahŕňa to aj zákaz pristávať na akýchkoľvek mólach a pontónoch okrem prístavu PLAVBA.sk.



Dôvody zákazu pristávania:

  • Musíte si uvedomiť, že loď s motorom v podstatnej miere zasahuje pod hladinu.
  • Pri pristávaní je veľké riziko, že vrtuľa, časti motora, alebo samotná loď v plytšej vode zachytia dno, alebo podvodný objekt. Voda pri brehu je z dôvodu, že dno je v drvivej miere pieskové niekedy tak zmútená (alebo teda má takú priehľadnosť), že niekedy si v polmetrovej vode neuvedomíte, že to čo vidíte nie je matná voda, ale že sa už s člnom ťaháte po dne... Tento stav je extrémne nebezpečný pre motor, pre loď, ale aj pre posádku.
  • Pri pristávaní k rôznym pontónom je veľká šanca, že manéver nezvládnete ideálne. Loď sa správa inak ako auto. Práve pristávanie štýlom ako s autom často dopadne s loďou úplne inak ako ste si to predstavovali. Šanca na poškodenie je oveľa väčšia. Jediný bezpečný prístav prispôsobený na to, že do neho pristávajú laici je ten náš. Ostatné móla a pontóny nemajú mäkké odrazové časti, ale za to často obsahujú rôzne železné komponenty, ktoré stačí len jemne šuchnúť a o škrabanec cez celý bok lode máte jednoducho postarané.
  • Jednoduchosť plavby po Šírave tkvie práve v tom, že čím ste ďalej od brehu, tým je voda hlbšia a teda pre čln a posádku bezpečnejšia. V strede Šíravy nemôžete naraziť na potopenú vežu kostola, potopené nosné piliere starého mostu a pod., či iný nepravdepodobný výbežok známy z iných vodných plôch.
    Nebezpečenstvo je len v plytšej vode blízko pri brehoch.
  • Tým, že pristávanie zakazujeme, v konečnom dôsledku znižujeme cenu za prenájom lodí - keďže naše náklady na opravy sa zmenšujú.

Aká hĺbka je bezpečná:

  • Za najmenšiu hĺbku, pri ktorej je plavba bezpečná považujeme hĺbku 3 metre. Neodporúčame ani s loďami vybavenými sonarmi chodiť do menšej hĺbky.
  • Prečítajte si viac detailov prečo je nutné dodržiavať až takúto hĺbku v kapitole Bezpečná hĺbka.

Dôsledky nárazu do podvodného objektu, alebo do dna, alebo plavby v plytkej vode:

  • Uporňujeme, že je nemožné naraziť, pokiaľ sa buď pridržiavate mapky a dodržujete bezpečnú vzdialenosť, alebo sledujete údaje na sonare a dodržiavate bezpečnú hĺbku.
  • Aj keď sa vám môže zdať, že sa loď aj pri plnej rýchlosti pohybuje pomaly, verte že priamy náraz do tvrdého podvodného objektu môže spôsobiť vypadnutie ľudí z lode, zdravotné následky z dôvodu prudkého nárazu do zábradlia a častí lode v podobe modrín až zlomenín, či vybitých zubov! Nie je problém úplne rozbiť motor, tak že motor bude okamžite nefunkčný a neschopný ďalšej plavby, občas bude na počkanie zrelý do šrotu! S tým je tiež spojené menšie, alebo väčšie poškodenie lode. Nehovoríme tu o prerazení lode, ale takéto nárazy dokážu vytvoriť v lodiach škaredé priehlbiny a ryhy, ktoré v dlhodobejšom horizonte môžu narúšať bezpečnosť a plavbyschopnosť lode.
  • Plavba vo veľmi plytkej vode môže spôsobiť rýchle úplné zničenie motora, keďže motor si ťahá vodu na chladenie v dolnej (najponorenejšej) časti. Znamená to, že ak sa teda plavíte tesne ponad dno, alebo dokonca ťaháte motor po dne, motor miesto vody naťahuje rôzne nečistoty a piesok. Keďže chladenie sa upcháva, prestáva fungovať, následky sú katastrofálne. Aj plavba v hlbšej vode do 2m prináša vyššie spomínane riziko preťaženia a prehriatia motora ak sa plavíte v priestoroch, kde rastú vodné rastliny.

Záver:

  • Všetky tú popísané situácie sa nám reálne stali, nehovoríme o nejakých fikciách. Všetky však zapríčinili totálni ignoranti tipu, kde sa nemôže, tam idem. Alebo keď je niekde odporúčané ísť 200m od brehu, pôjdem 20m, čo sa asi môže stať...
  • Odporúčame nikdy sa neriaďte inými loďami! Tým, že niekde idú, alebo vykonávajú nejaký manéver. Väčšina z nich nemá ani také informácie ako vám my poskytneme pri odovzdávaní lode. Drvivá väčšina nepozná dobre vodnú plochu, nemá žiadne informácie o tom kde a aké nebezpečenstvá sú pod vodou, má minimálne skúsenosti a robí začiatočnícke chyby. Podľa našich skúseností veľmi ojedinele natrafíte na opačný prípad.
  • Pre nás sú následky nárazov o dno väčšinou finančne obrovské jednak v priamej škode, jednak v nepriamej škode v tom, že loď sa ďalej nemôže požičiavať. Aj po menšom náraze loď, alebo motor často musia podstúpiť opravu, pričom je nutné vytiahnutie lode z vody. Doslovne nám na deň, alebo v horšom prípade celý zvyšok sezóny vyradíte z ponuky zarábajúcu loď. Preto vás prosíme neporušujte naše odporúčania, pokyny, obmedzenia a zákazy - majú svoj význam...


© PLAVBA.sk, Zemplínska Šírava, Hôrka - Lúč, hotline: 0948 PLAVBA (0948 752822), GPS: N48°47'39.26'' 21°58'27.04'',