Plavby loďou Zemplínska Šírava
Plavby loďou Zemplínska Šírava
Cenník prenájmu lodí REZERVÁCIA LODE Porovnanie lodí
čln ŠTANDARD Všeobecné informácie o plavbe a lodiach Možné problémy pri plavbe, bezpečnosť
čln VIP Odporúčania pred nástupom do lode Obmedzenia, zákazy a prípadné pokuty
loď EXCLUSIVE Kto môže na loď a kto môže riadiť Ako riadiť loď - know how príručka

Odporúčania pred nástupom do lode

Nutná výbava:

 • Pre prebratie lode je nutné mať občiansky preukaz, alebo pas. Stačí jeden na loď.
 • Je nutné, aby ste na lodi mali aspoň jeden funkčný, nabitý mobil. Jednak, aby ste si vedeli kontrolovať čas požičania, jednak je to vaše spojenie s nami v prípade problémov.
 • Na adrese http://prirucka.plavba.sk sú niektoré doplnkové informácie, a informácie, ktoré vám môžu pomôcť v neštandardných situáciách. Nie je nutné ich pred plavbou čítať, pokúsili sme sa ich však spísať pre lepšie pohodlie a vašu informovanosť v prípade vášho záujmu o detailné informácie ohľadom plavby.

Oblečenie a komfort:

 • Prosíme nechoďte na čln v rifliach, alebo v oblečení, ktoré púšťa farbu. Kožené matrace sú potom nevyčistiteľné a nenávratne poškodené.
 • Pre väčší komfort si môžete doniesť vlastný uterák, alebo osušku na ležanie (také čo nepúšťajú farby). Matrace môžu byť v horúcich dňoch nepríjemne teplé od slnka, bude tak príjemnejšie vám a zároveň ich tak ochránite pred možným nechceným poškodením.
 • Odporúčame nechodiť v oblečení obsahujúcom ostré časti (rôzne cvoky, prívesky, vybíjané ozdoby hlavne v časti kde sedíte). Hrozí neopraviteľné poškodenie matracov.
 • Aj keď má každá loď striešku, smer lode voči slnku, či poloha slnka v danom čase (napr. výška) na oblohe môže spôsobovať, že aj niektoré časti pod strieškou v tieni nebudú. Ak to považujete za potrebné - chráňte sa (oblečením, klobúkom, či čiapkou, opaľovacími krémami a pod.). Efekty od slnka na vode sú oveľa intenzívnejšie (tým, že sa aj odráža od vody).
 • Pri vstupe do našich lodí sa musíte vyzuť a v lodi ste bez topánok (má to svoje dôvody). Nie sú povolené ani rôzne kúpacie topánky, šlapky, ponožky s gumenou podrážkou a pod. Štandardné ponožky ak chcete, si môžete nechať. Ak to považujete vzhľadom na počasie za potrebné, zoberte si teplejšie ponožky, alebo deku. Nebojte sa lode sú čisté.
 • Hlavne mimo sezóny v chladnejšie dni, alebo pri severnom vetre počítajte s tým, že na lodi, ktorá je v pohybe nad studenou hladinou vám môže byť o dosť chladnejšie, ako keď stojíte na brehu. Ak je to potrebné zohľadnite to v oblečení, alebo si zoberte deku a pod.

Jedlo, pitie, fajčenie:

 • Fajčenie na lodiach je striktne zakázané! Elektronické cigarety sú povolené.
 • Alkohol na palube rozpálenej lode robí s ľudmi divy, preto alkohol nepovoľujeme. Nad plechovkou piva (na osobu) však prižmúrime oko. Pozor kapitán nesmie podobne ako na aute mať v sebe žiaden alkohol. Kontroly a následné pokuty na vode zo strany Dopravného úradu sú časté!
 • Môžete si doniesť akékoľvek pitie (alkohol nie), jedenie. Pokiaľ však považujete za vzrušujúce dotrepať sa do lode s mastným langošom na premastenom papieri, z ktorého steká tatárka (to je príklad z reálnych skúseností), tak naivne dúfame, že to celé nemienite položiť na matrace... Pozor na prípadné poškodenia. Ako píšeme nemáme problém s jedlom, ale snažte sa rozmýšľať, čo si na loď donesiete a čo ste mohli zjesť už predtým. Oceníme totiž pokiaľ loď vrátite v takom stave, že ju po menšom (nie väčšom) upratovaní môžeme požičať ďalším záujemcom. Aj vy oceníte, keď dostanete loď čistú a keď nečakáte kvôli extra upratovaniu od predchádzajúcej skupiny. Za loď plnú vody, v ktorej plávajú vysypané rozmočené čipsy, z ktorých už polovica je polepená po stranách lode (reálne situácie) vám budeme hoc neradi účtovať upratovanie vo výške 5 Eur (Štandard, VIP), alebo 20 Eur (Exclusive).

Batožina:

 • Na loď si môžete si doniesť potrebnú batožinu, avšak hlavne sa zamyslite, či to na lodi potrebujete, lebo vám to zbytočne odoberie priestor. Ak ste skupinka 6 ľudí s dvoma chladničkami, veľkým reprákom, obrovským nafukovacím plameniakom a nafukovacím krokodílom (reálne zážitky) - my vás na loď pustíme. Ale prosím nebuďte prekvapeno-znechutení, že sa v lodi tlačíte. Sami si tak svoj zážitok znehodnotíte. Čím väčšiu loď si požičiate, tým viac úložných priestorov máte. Samozrejme sa situácia mení pokiaľ ste dvaja, alebo pokiaľ ste šiesti. Počítajte s tým.
 • Ak máte batožinu, ktorú nemáte kde nechať, ale na lodi ju nepotrebujete, môžete batožinu nechať u nás na móle (napr. motorkárske, či cyklistické prilby a pod.). Mólo je v tomto smere bezpečné, strážené a monitorované a my vám v tomto smere vyjdeme v ústrety.
 • Pozor na tašky, ktoré púšťajú farby! Uvedomte si, že v lodi môže byť vlhké prostredie, znehodnotíte si veci v taške.
 • Odporúčame na loď nenosiť ostré veci.

Záchranné vesty a pomôcky na plávanie:

 • Vesty v lodi sú záchranné a sú určené na tento účel. Vesty nie sú určené a vhodné na kúpanie. Pokiaľ ich použijete na kúpanie, môže vám byť účtovaný doplatok 5 Eur (pranie, sušenie, opravy vytrhaných pásov a pod.). Pokiaľ máte pocit, že chcete mať vestu počas plavby oblečenú, je to v poriadku. Problémy nám spôsobujú premočené vesty, ktoré nevieme po vašej plavbe rýchlo vysušiť a neradi ich v takomto stave posúvame ďalším zákazníkom, ktorí ich kvôli bezpečnosti chcú mať pri plavbe na sebe (suché)... Pozn. Na lodi Exclusive je na kúpanie v cene malá nafukovačka. Zohľadnite tento fakt a prípadne sa vybavte nafukovacími pomôckami a pod.
 • Máme detské vesty a snažíme sa hlavne u detí, aby mali vestu približne svojej veľkosti. Najmenšie vesty máme aj na úplne maličké deti (cca 1 rok). Ich množstvo je však obmedzené. Preto odporúčame pri rezervácii spomenúť, že máte veľmi malé dieťa.
 • Počitajte s tým, že u detí do 15 rokov a neplavcov je vesta povinná (zo zákona) po celý čas plavby.

Výber lode:

 • Uvedomte si prosím, že keď je maximálna kapacita lode napr. 6 ľudí, že v lodi pri plnej obsadenosti nebude veľa priestoru. Keď má autobus max. kapacitu 60 ľudí, asi tiež nečakáte plný komfort, keď bude plný. Ak je pre vás hlavný parameter cena a chcete ušetriť počítajte s menším množstvom priestoru. Ak chcete komfort, niekedy sa oplatí rozdeliť sa na dve lode, alebo zmenšiť posádku. Každý typ lode poskytuje extra komfort pri 2 až 4 ľudoch. Pri väčšej posádke počítajte s priestorovými obmedzeniami.
 • Do lodí VIP a Exclusive sa bez problémov zmestí väčšia taška bez toho, aby vás obmedzovala. U lodí Standard akákoľvek väčšia batožina uberá priestor ľuďom, čo môže byť problém hlavne pri plnej obsadenosti.
© PLAVBA.sk, Zemplínska Šírava, Hôrka - Lúč, hotline: 0948 PLAVBA (0948 752822), GPS: N48°47'39.26'' 21°58'27.04'',